Staropramen dark vegansk?

Hej! Jag hjälper till att fylla på en online-guide till vegan-vänlig alkohol och skulle uppskatta din hjälp rörande Staropramen Dark.

Innehåller Staropramen Dark några animaliska produkter (exempelvis ägg, mjölk, honung osv) eller används animaliska produkter i framställningen/filtreringen av produkten (såsom husbloss, gelatin osv)?

Utöver detta så undrar jag även om produkten tillverkas på fler än en plats, och om tillverkningssätten kan skilja sig?

Tack på förhand,
Gustav

Kommentarer

  • Godmorgon Gustav!

    Tack för din fråga,

    Starupramen Dark är vegan friendly det inkluderar alltså några animaliska produkter i bryggning/produktionsprocessen och den produceras endast i Tjeckien.

    Med vänliga hälsningar,
    Isabella

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.