Kommentaren du söker har flyttats till en ny diskussion, eller är borttagen.

Finns Gluten i eran Glukossirap ?

Är glutenallergiker och undrar om jag kan dricka Sommersby äpplecider 4,5%, då den innehåller glukossirap?
Vad är glukossirapen gjord utav?

Kommentarer

  • Hej, vi deklarerar på våra produkter när det innehåller allergener som tex Gluten.
    Så här står det på livsmedelsverkets hemsida:
    Livsmedelsverket har undersökt halter av gluten i olika produkter som deklarerar glukossirap, inklusive glukossirap (vete). Typiska produkter var glass, gelégodis, vingummi, marshmallows, mjuk nougat, kolor, chokladbitar med fyllning, drycker, kolasås och mjölkersättning. Gluten påvisades inte i någon av de produkter som deklarerade glukossirap och som inte innehöll någon annan källa till gluten.

    Matilda Elvesson

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan bli synligt för alla.
Din e-post visas aldrig publikt. Läs vår policy